چرا بی‌ انگیزه هستم؟ چطور می‌توانم از بی‌ انگیزگی خلاص شوم؟

چرا بی‌ انگیزه هستم؟ چطور می‌توانم از بی‌ انگیزگی خلاص شوم؟

افزایش انگیزه

همه کسانی که دست و دل‌شان به کار نمی‌رود به دنبال دلایل و عوامل بی انگیزگی در وجود خود هستند. فرد بدون ا‌نگیزه‌ روز را شب می‌کند  شب را به روز می‌رساند بدون این‌که بداند از زندگی چه می‌خواهد و انگیزه چه تاثیری در او دارد.

عوامل بی انگیزگی در افراد مختلف می‌تواند متفاوت از هم باشد و راهکارهای آن هم کاملا با هم فرق کند، مهم این است که این عوامل را بشناسید و به دنبال درمان و راه‌های از بین بردن آن‌ها باشید. گام نخست خواستن است، باقی راه را ما همراه‌تان خواهیم بود.

عوامل مختلفی در نبودن انگیزه در ما نقش دارند. ولی دلیل بی انگیزگی هر چه باشد، شرکت در محیط‌های مثبت می‌تواند نجات‌دهنده بوده و فرد را از سیر در خود فرو رفتن و افسردگی و بی انگیزگی نجات دهد. برای مثال اتمام کارها انگیزه شما را برای انجام کارهای بعدی افزایش می‌دهد.

 

چرا بی انگیزه هستم؟ 

انگیزه نیروی محرکه‌ای است که به افراد قدرت حرکت کردن را می‌دهد، انگیزه اهداف شما را کامل می‌کند. انگیزه کمک می‌کند تا یک فرد بداند «چرا» در وجودش چطور معنا پیدا می‌کند، چرا تلاش می‌کنم؟ چرا باید یاد بگیرم؟ چرا نمی‌توانم روی کارهایم تمرکز لازم را داشته باشم؟

دلیلی که باعث می‌شود افراد روی کارشان متمرکز شوند تا به اهداف‌شان برسند.

ارتباط زیادی با نحو‌ه‌ مشاهده خود در درون هدف و دلیل عدم تمایل به تکمیل آن وجود دارد.

وقتی فردی برای انجام کاری انگیزه دارد، معمولا دلیل محکمی برای انجام آن دارد. با این گفته بسیاری از افراد دلایل مختلفی دارند که از کمبود انگیزه رنج می‌برند. ما در این مقاله در مورد چند دلیل مهم بحث خواهیم کرد.

این مطلب را هم ببینید...
جملات تاکیدی مثبت برای افزایش اعتماد به نفس

اساسی‌ترین عوامل بی انگیزگی

 
 

قانون رنج و لذت

 

 

۱. من لیاقتش را ندارم

از عوامل بی انگیزگی در اولین مورد می‌توان به نبود اعتماد به نفس در افراد اشاره کرد، فرد با خودش این را تکرار می‌کند که من لیاقت موفقیت را ندارم و بقیه از من شایسته‌تر هستند. با داشتن اعتماد به نفس آینده‌تان را درخشان کنید.

 
 

افراد با انجام ندادن وظیفه، شروع به راضی کردن خود می‌کنند و از پیشگویی استفاده می‌کنند. آن‌ها خود را متقاعد می‌کنند که به هر حال کار من نمی‌توانم این کار را به اتمام برسانم.

این تفکر، در ذهن آن‌ها باعث می‌شود احساس کنند که لیاقت انجام کاری را ندارند که حتی ممکن است آن‌ها را به یک قدم جلوتر از آنچه هستند برساند.

۲. افراد احساس می‌کنند که بیشتر از توان‌شان مسئولیت و کار به عهده گرفته‌اند

وقتی کسی پروژه‌های زیادی داشته باشد، تمایل زیادی برای به‌ تعویق‌ انداختن وجود دارد. چنین افرادی احساس می‌کنند اگر کارهایی که در دست دارند را تکمیل کنند، به چیزهایی که می‌خواهند واقعا نمی‌رسند پس ترجیح می‌دهند آن‌ها را به‌ تعویق بیاندازند. با عادت‌ به تعویق انداختن کارها برای همیشه خداحافظی کنید.

تعرض نقش مهمی در فقدان انگیزه دارد. شاید مهم‌ترین دلیل و البته شایع‌ترین آن نتوانستن در گفتن یک «نه» ساده است.

آن‌ها نمی‌توانند بگویند «نه» و کار جدید به عهده می‌گیرند و وقتی نمی‌توانند همه کارها را به اتمام برسانند از ادامه کار دلسرد می‌شوند.

۳. از عوامل داشتن انگیزه ترس افراد از کمک خواستن است

مواقعی وجود دارد که فرد برای دستیابی به هدفی کمک نیاز دارد، اما غرورش اجازه نمی‌دهد از دیگران کمک بگیرد. تکنیک‌هایی که در داشتن ارتباط موثر با دیگران به کمک‌تان می‌آیند را یاد بگیرید.

آن‌ها می‌خواهند به همه نشان دهند که به تنهایی می‌توانند همه کارها را به‌انجام برسانند، اما در واقع نمی‌توانند، از طرفی از کمک گرفتن هم هراس دارند و در نتیجه دچار بی انگیزگی می‌شوند.

این مطلب را هم ببینید...
تغییر باورها : مهم‌ترین تغییرات زندگی با تغییر نگاه

۴. برخی فکر می‌کنند که به نتیجه مطلوب‌شان نمی‌رسند

بسیاری از افراد فکر می‌کنند به نتیجه مطلوب می‌رسند اما برخی هم تصور می‌کنند در صورت تحقق هدف، واقعا چه اتفاقی خواهد افتاد. افکار شما عاملی تاثیر گذار بر نحوه رفتار و اعمال‌تان است.

به عنوان مثال فردی که فکر می‌کند بلافاصله بعد از افتتاح فروشگاه جدید مبالغ زیادی را به دست خواهد آورد. وقتی فردی چنین تصوری دارد، در افکار خود غرق می‌شود و با فکر و خیال بیش از حد دچار شک می‌شود که شاید به نتیجه دلخواه نرسد و همین موجب دلسردی و از دست دادن انگیزه می‌شود.

۵. درگیر خودخواهی شده‌اند.

افراد زیادی دچار خودخواهی می‌شوند و دلیل عمد‌ه آن غرور است. کسانی که دوست دارند فقط کار را برای خودشان انجام دهند.

همین الان شروع کنید

در کنار تمامی موارد مطرح شده، می‌توانید همین الان دست به کار شوید. با جمع‌های مثبت و پویا ارتباط بگیرید. می‌توانید در جمع‌ افراد مثبت‌اندیش حضور مستمر داشته باشید. فضای بیرونی زندگی‌تان را تغییر دهید تا فضای ذهن‌تان تغییر کند.

لینک کوتاه مطلب: http://gozaltabrizim.com/GozaLTKcgM
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

بالا