کارشناس کنترل کیفیت

کارشناس کنترل کیفیت

آشنایی شغل کارشناس کنترل کیفیت

کنترل کیفیت (Quality Control) جزئی از مدیریت کیفیت است که بر برآورده نمودن و تکمیل الزامات کیفیت تمرکز و توجه دارد.

وظیفه شما به عنوان یک کارشناس کنترل کیفیت بررسی محصولات و فرآیندهای صنعتی برای مطابق بودن با استاندارد های کیفیت ملی و بین المللی مانند Iso ۹۰۰۰ است. همچنین ممکن است در راه اندازی و مدیریت سیستم های کنترل کیفیت شرکت ها کمک کنید.

اگر شما دانش فنی یک صنعت را داشته و به جزئیات توجه زیادی داشته باشید، این شغل برای شما  ایده آل است. برای موفق شدن به عنوان یک متخصص کنترل کیفیت شما همچنین باید سازمان یافته و نظام مند فکر و عمل کنید. شما نیاز به داشتن مهارت های مدیریت پروژه و اولویت بندی وظایف دارید.

برای تبدیل شدن به یک متخصص کنترل کیفیت باید تجربه و یا مدارک مرتبط با صنعت مورد نظر را داشته باشید. در دانشگاه ها برخی از دروس مرتبط مانند مدیریت کیفیت، کنترل و اطمینان تدریس می شود که در کار بسیار مفید است.

ساعت کاری این متخصصان به صورت تمام وقت است. همچنین در بخش تولید گاهی شیفت های کاری که در شب ها و تعطیلات هستند، وجود دارد. بسته به نوع صنعت محیط کار یک کارشناس کنترل کیفیت می تواند اداره و شرکت یا آزمایشگاه و یا کارخانجات باشد.

در مثال های زیر نوع کار یک تکنسین کنترل کیفیت در صنایع مختلف توضیح داده می شود.

صنعت تولید غذا و نوشیدنی:

 • یافتن و رفع عیوب موجود در مراحل مختلف فرآیند تولید ( که تحت عنوان تجزیه و تحلیل خطر و نقطه بحرانی شناخته می شود)
 • آزمایش فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی نمونه ها
 • اطمینان یافتن از درست بودن برچسب ها
 • بررسی  انطباق روش های تولید با قوانین مربوطه

مهندسی تولید:

 • نظارت بر هر بخش از فرآیند تولید
 • استفاده از تجزیه و تحلیل آماری برای اطمینان یافتن از رعایت شدن میزان قدرت تحمل مجاز قطعات ماشین
 • بازرسی مواد و محصولات برای یافتن عیوب موجود با استفاده از روش هایی مانند تست های غیر مخرب (NDT)
 • وظایف کارشناس کنترل کیفیت (مشترک در همه صنایع)
 • گرفتن بازخورد و شکایات مشتریان و تجزیه و تحلیل و بررسی آنها و انتقال برخی از مباحث به مدیران در صورت لزوم
 • بررسی و رتبه بندی تامین کنندگان بر اساس میزان کیفیت مواد اولیه یا قطعات ارسالی به خط تولید کارخانه
 • بازنگری و به روز رسانی سیاست های کنترل کیفیت و مشارکت با مدیریت ارشد شرکت در این زمینه
 • آموزش و نظارت بر کارکنان جدید به منظور شناخت کامل نظام نامه کیفیت توسط آنها و جلوگیری از بروز اشتباهات احتمالی توسط آنها که به کیفیت محصولات تولیدی لطمه وارد می کند
 • تهیه گزارش برای مدیران کیفیت یا مدیران ارشد شرکت (سازمان)
این مطلب را هم ببینید...
مهندس پزشکی

دانش و مهارت مورد نیاز کارشناس کنترل کیفیت

 • مهارت های نوشتاری و گفتاری در سطح عالی
 • دانش فنی صنعت حوزه کاری خود – زیرا کنترل کیفیت در هر صنعتی دارای معنا و ابعاد خاص خود می باشد و کارشناس کنترل کیفیت برای انجام کنترل های کیفی لازم نیاز است با دانش مربوط به صنعت مورد نظر آشنایی کامل داشته باشد.
 • دانش استانداردهای کنترل کیفیت و قوانین مربوطه
 • مهارت های خوب سازمانی و داشتن رویکرد روش مند در کار به منظور استفاده مناسب از بهترین روش های موجود و مرسوم ملی و بین المللی برای کنترل کیفی محصولات یا خدمات تولیدی
 • توانایی اولویت بندی کارها و انجام به موقع پروژه ها مطابق با زمان تعیین شده
 • توانایی توجه زیاد به جزئیات – این ویژگی از مهمتری مهارت های مورد نیاز متخصص کنترل کیفیت در هر شرکت است و باعث می شود که کنترل های کیفی به نحو احسن صورت پذیرد
 • مهارت های کار تیمی در حد خوب – به منظور همکاری با سایر اعضای تیم کنترل کیفیت در شرکت ها، کارخانجات و پروژه های بزرگ

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل کارشناس کنترل کیفیت

متخصصان کنترل کیفیت اغلب در رشته های زیر تحصیل کرده اند :

 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مکانیک
 • مدیریت صنعتی

اما در هر صنعت هر یک از افراد با تجربه که مهارت های لازم را کسب کرده و از دانش کنترل کیفیت هم بهره مند باشند می توانند به شغل کارشناسی کنترل کیفیت گماشته شوند.

بازارکار متخصص کنترل کیفیت

کنترل و تضمین کیفیت، اهمیت بسیار زیادی در محیط رقابتی شرکت ها در بازار جهانی داشته و خواهد داشت. شما
می توانید در صنایع مختلف در بخش خصوصی و دولتی فعالیت کنید. با کسب تجربه و آموزش بیشتر می توانید تا مشاغل نظارتی، مدیریتی و تحقیقاتی پیشرفت کنید.

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام متخصصان کنترل کیفیت بین سال های  ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، رشد ۸ درصدی خواهد داست. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

این مطلب را هم ببینید...
فولکس t4 یک خودروی قدیمی

استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان استخدام متخصصان کنترل کیفیت رشد منفی ۲۶.۲ درصدی داشته و رشد کاهشی برای سال های آتی پیش بینی شده است.

حقوق و درآمد کارشناس کنترل کیفیت کارشناس کنترل کیفیت

کارشناسان کنترل کیفیت در صنایع مختلف مشغول به کار می باشند. لذا حقوق و مزایای هر یک از آنها متناسب با صنعتی که در آن فعالیت می کنند، سابقه شغلی مرتبط، میزان مهارت و تخصص و سایر عوامل دیگر متغیر است. متاسفانه آمار و ارقام دقیقی از میانگین حقوق دریافتی این گروه در ایران در دسترس نمی باشد.

درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه متخصصان کنترل کیفیت در سال ۲۰۱۰، ۱۵.۸۸ دلار (ساعتی) و متوسط همه مشاغل ۱۶.۲۷ دلار (ساعتی) بوده است. مطابق با آخرین آمارهای سال ۲۰۱۳، درآمد سالیانه این شغل حدود ۶۳.۰۰۰ دلار می باشد.

استرالیا – متوسط درآمد سالیانه این متخصصان  ۴۳.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه این شغل برای افراد تازه کار بین ۱۹.۰۰۰ تا ۲۳.۰۰۰ دلار  و برای  متخصصان با تجربه بین ۲۴.۵۰۰ تا ۳۸.۰۰۰ دلار می باشد. متوسط درآمد سالیانه مدیران کیفیت بسته به اندازه سازمان بین ۳۳.۵۰۰ تا ۷۶.۰۰۰ دلار و برای مدیران ارشد این بخش ۹۱.۵۰۰ تا ۱۰۷.۰۰۰ دلار است.

شخصیت های مناسب شغل کارشناس کنترل کیفیت

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

لینک کوتاه مطلب: http://gozaltabrizim.com/GozaLncsb0
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + نه =

بالا