مدیر تولید

مدیر تولید

آشنایی با شغل مدیر تولید

مدیر تولید بر عملیات روزانه تولید کارخانه نظارت داشته و عهده‌دار مسئولیت برنامه ‌ریزی  تاکتیکی و راهبردی فرآورده‌های موجود و جدید می باشد. یک مدیر تولید فعالیتهای مربوط به تولید گروه وسیعی از محصولات مانند خودرو، تجهیزات کامپیوتر، محصولات کاغذی و… را هماهنگ، برنامه ریزی و مدیریت می کند. بسته به میزان بزرگی کارخانه تولیدی، مدیران تولید صنعتی بر کل کارخانه یا بخشی از آن نظارت دارند.

مدیران تولید مسئول برنامه های کنترل کیفیت هستند و باید کیفی بودن محصولات تولیدی در حد قابل قبول را تضمین کنند. آنها معمولا این استانداردهای کیفی را از میان تعدادی از برنامه های استاندارد موجود در کارخانجات تولیدی مانند ISO۹۰۰۰   یا شش سیگما انتخاب می کنند. این برنامه ها به مدیریت در تشخیص عیب، یافتن علل و راه حل رفع آن کمک می کند.

مدیر تولید صنعتی ارتباط کاری نزدیکی با مدیران سایر بخش ها دارد. برای مثال واحد خرید و تدارکات کلیه منابع لازم در بخش تولید را تهیه می کند. وجود اختلاف و شکاف بین این دو بخش می تواند به توقف تولید منجر شود. در روشهای تولید به موقع (Just-in-time) شرکت ها موجودی انبار خود را در حد حداقل نگه می دارند. بنابراین ارتباطات بین مدیران در این روش بسیار مهم است و در صورت کوچکترین ناهماهنگی ممکن است قطعه مورد نیاز در خط تولید در زمان مناسب از انبار تامین نگردد و عملیات خط تولید با وقفه روبرو شود. آنها همچنین با سایر بخشها مانند فروش، بازاریابی و تحقیق و توسعه ارتباط نزدیکی دارند تا بتوانند شرکت را به موفقیت برسانند.

مدیر تولید معمولا وقت خود را در کارخانه و دفتر کنار آن می گذراند. این افراد اکثرا به صورت تمام وقت و معمولا به صورت شیفتی، به همراه کارگران کار می کنند. در برخی کارخانه ها مدیر تولید حتی شب کاری یا شیفت کاری در روزهای تعطیل نیز دارد.

مسئولیت ها و وظایف مدیر تولید

 • تصمیم گیری درباره چگونگی استفاده درست از نیروی کار و تجهیزات برای رسیدن به اهداف تولید
 • کنترل تولید محصولات مطابق با برنامه های زمانبندی و بودجه تخصیصی
 • استخدام، آموزش و ارزیابی کارگران به منظور تامین نیروی انسانی کافی و ماهر برای بخش تولید یا کارخانه
 • تحلیل داده های مربوط به تولید به منظور بررسی میزان انطباف عملیات تولید با برنامه ریزی صورت گرفته
 • نوشتن گزارشات تولید روزانه و ارائه به مدیریت ارشد شرکت
 • نظارت بر کارگران کارخانه برای اطمینان از عمکرد و ایمنی آنها
 • ایجاد راه هایی برای تولید کارآ تر با استفاده از فناوری های روز یا فرایندهای جدید انجام کار
 • تعیین مورد نیاز بودن یا نبودن ماشین های جدید و ساعات اضافه کاری کارگران
 • رفع هر نوع مشکل تولیدی در صورت بروز
این مطلب را هم ببینید...
کارشناس خرید و تدارکات

دانش و مهارت مورد نیاز یک مدیر تولید

 • مهارت خوب در مدیریت پروژه – این مهارت به عنوان یکی از مهمترین مهارت ها برای مدیر تولید شناخته می شود
 • توانایی برقراری ارتباط با همه افراد در تمام سطوح
 • توان خوب در ارائه و توضیح مطالب – مدیر تولید گاهی ممکن است مطالبی را برای کارگران توضیح دهد و گاهی نیز برای مدیران ارشد شرکت
 • مهارت در ریاضیات و فناوری اطلاعات – زیرا بسیاری از فعالیت های مدیر تولید از نوع محاسباتی و برنامه ریزی است و برای انجام بهتر آن نیاز است به ریاضیات و فناوری اطلاعات و کامپیوتر تسلط کافی داشته باشد
 • مهارت حل مساله – به منظور حل مشکلات و مسایل بوجود آمده در خط تولید
 • آشنایی با فرآیند تولید – البته فرایندهای تولید در هر صنعت و شرکت متفاوت است
 • آگاهی از استانداردهای کیفیت تولید –  مخصوصا برای تولید محصولاتی که در بازار رقابتی به فروش می رسد و یا اینکه به خارج از کشور صادر می گردد
 • توانایی تصمیم گیری در شرایط بحرانی
 • مدیریت زمان –  زیرا در بسیاری از کارخانجات تولید عامل زمان یکی از مهمترین عوامل موثر بر تولید می باشد و عدم مدیریت مناسب آن ممکن است خط تولید را با مشکل و توقف همراه نماید
 • داشتن انعطاف پذیری در کار – به منظور برقراری ارتباط موثر با کارگران و امکان مدیریت افراد مختلف در کارخانه با شرایط روحی و فرهنگ های متفاوت
 • آشنایی با مسایل ایمنی و بهداشتی

تحصیلات مورد نیاز و نحوه ورود به شغل مدیر تولید

اغلب مدیران تولید دارای مدرک لیسانس در رشته مدیریت صنعتی یا مهندسی صنایع می باشند.

البته در بسیاری از صنایع برای این پست افرادی با مدرک مرتبط با آن حوزه را انتخاب می کنند. یعنی در شرکت تولید مواد شیمیایی، مهندس شیمی مدیر تولید می شود و در شرکت تولید محصولات کشاورزی، یک مهندس کشاورزی عهده دار مسئولیت تولید کارخانه می گردد.  گاهی کارگران تولید با سابقه زیاد، با گذراندن دوره های مدیریتی یک مدیر تولید می شوند.

بازار کار مدیر تولید

مدیر تولید معمولا می تواند در بخش تولید شرکت های مختلف استخدام شود. صنایع تولید فلزات، محصولات شیمیایی،  قطعات کامپیوتر و تجهیزات حمل و نقل از جمله صنایعی است که مدیران تولید در آنها کار می کنند. در اغلب موارد مدیر تولید با توجه به رشته تخصصی خود در شرکت های همان حوزه به کار گرفته می شود. مثلا اغلب مدیران تولید شرکت های داروسازی  دارای مدرک دکتری داروسازی می باشند.

این مطلب را هم ببینید...
هیوندای H350

در مجموع با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی در سال های اخیر ایران و با چالش مواجه شدن بسیاری از کارخانجات و تعطیلی برخی از آنها، لذا وضعیت مطلوبی در حال حاضر برای این شغل وجود ندارد و در آینده میزان رشد استخدام این شغل بستگی به میزان سرمایه گذاری کشور در بخش تولید و کسب و کار خواهد داشت.

وضعیت استخدام این شغل در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – میزان رشد استخدام این مدیران بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰،  ۹درصد رشد خواهد کرد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

استرالیا – در ۵ سال گذشته میزان استخدام مدیران تولید رشد ۵.۲ درصدی داشته  و رشد متوسطی هم در آینده برای آن پیش بینی شده است.

درآمد مدیران تولید در برخی از کشورهای جهان

استرالیا –  متوسط درآمد سالیانه مدیران تولید ۶۷.۲۰۰ دلار (قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – متوسط درآمد سالیانه در این شغل برای افراد تازه کار بین ۲۷.۵۰۰ تا ۳۷.۰۰۰ دلار، برای افراد با تجربه متوسط بین  ۳۸.۰۰۰ تا ۶۱.۵۰۰ دلار و برای مدیران تولید با تجربه حدود ۶۹.۰۰۰ دلار می باشد.

شخصیت های مناسب این شغل مدیر تولید

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

لینک کوتاه مطلب: http://gozaltabrizim.com/GozaLHieL6
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + نوزده =

بالا