شغل مدیر امور اداری

شغل مدیر امور اداری

آشنایی شغل مدیر امور اداری

مدیر امور اداری برنامه ریزی، هدایت و هماهنگی خدمات اداری و پشتیبانی سازمان را برعهده دارد. در یک سازمان کوچک او ممکن است مسئول همه وظایف بخش امور اداری باشد. ولی در سازمان های بزرگ، مدیر امور اداری مسئول مدیریت و نظارت بر کارکنان بخش امور اداری است.

مدیر امور اداری مجموعه وسیعی از خدمات را برنامه ریزی، هماهنگی و هدایت می کنند تا سازمان بتواند به صورت موثری کارکند. او وظایف گسترده و وسیعی را بر عهده دارد. مدیر امور اداری بر رعایت شدن استانداردها و قوانین در قراردادهای سازمان نظارت دارد. او  الگوهای مصرف انرژی، استفاده از فن آوری و تجهیزات اداری را کنترل می کند مثلا ممکن است برای خرید تجهیزات و وسایل جدید برای کاهش هزینه های انرژی و یا تعمیر و نگهداری یا جایگزینی آینده تجهیزاتی مانند کامپیوتر برنامه ریزی کند. کار این مدیر در میزان بهره وری و رضایت کارکنان موثر است.

بخشی از وظایف مدیر امور اداری مربوط به کارکنان می باشد از جمله انجام امور استخدامی، موارد داخل سازمانی مانند ترفیع، جابجایی و..، اجرای دستورالعمل ها و آیین نامه های استخدامی، ارزشیابی عملکرد کارکنان، امور رفاهی و…

مدیر امور اداری در بسیاری سازمان ها و شرکت ها مسئولیت اجرای مناقصه ها و مزایده ها را برعهده داشته و بر امور انبارداری، نحوه نگهداری و ایمنی کالاها، تهیه کالاها و تجهیزات مورد نیاز، امور مربوط به خدمات عمومی مانند برگزاری جلسات و همایش ها نظارت دارد.

مدیر امور اداری در ساعات اداری معمول مشغول به کار بوده و عمده وقت کاری خود را در داخل سازمان یا شرکت می گذراند.

وظایف مدیر امور اداری

 • مدیریت و نظارت بر کارکنان بخش اداری
 • برنامه ریزی و نظارت بر بودجه های قراردادها، موجودی ها و تجهیزات
 • خرید، ذخیره سازی و توزیع لوازم و تجهیزات مورد نیاز واحدهای مختلف
 • نظارت بر نگهداری و تعمیر ماشین آلات، تجهیزات و…
 • اطمینان از رعایت شدن استانداردهای ایمنی و سلامت در محیط کار
 • انجام امور پرسنلی مانند امور استخدامی، امور داخل سازمانی (ترفیع، جابجایی، پاداش، تنبیه، مرخصی و…)، ارزیابی عملکرد، امور بیمه، وام و…
این مطلب را هم ببینید...
راهنمای گردشگری

دانش و مهارت مورد نیاز شغل مدیر امور اداری

 • مهارت های ارتباطی – برای ارتباط داشتن و همکاری مناسب با بخش های مختلف، مدیران ارشد و افراد خارج از سازمان
 • دقت بالا و توجه به جزئیات – چون  مدیر امور اداری بر چندین بخش مهم نظارت دارد، برای جلوگیری از هر گونه اشتباه و خطا به خصوص اشتباهات مالی  باید دقت زیادی داشته و به همه جزئیات توجه کند.
 • مهارت های رهبری و مدیریتی – از آنجا که وظایف مدیر امور اداری در حوزه چندین بخش سازمان یا شرکت می باشد، او باید به خوبی بتواند بر همه آنها نظارت داشته و به خوبی آنها را با هم هماهنگ کند. از طرفی باید مدیریت  کلیه امور بخش اداری و کارکنان آن را نیز بر عهده داشته باشد.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل  مدیر امور اداری

برخی شرکت ها و سازمان ها برای استخدام مدیر امور اداری تاکید بیشتری بر تجربه کاری مرتبط نسبت به مدرک تحصیلی دارند. اما مسلما برای هر شغلی اگر فرد مدرک دانشگاهی مرتبط داشته باشد، در آن شغل موفق تر خواهد بود. به هر حال در استخدام مدیر امور اداری عمدتا از فارغ التحصیلان رشته های زیر دعوت می شود  :

 • مدیریت (به ویژه گرایش های دولتی و بازرگانی)
 • امور اداری

بازار کار و فرصت های شغلی مدیر امور اداری

مدیر امور اداری معمولا در هر سازمان یا شرکت دولتی یا خصوصی (عمدتا شرکت های بزرگ) مورد نیاز است. در خصوص میزان استخدام مدیر امور اداری در ایران آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. اما از آنجا که این شغل در همه سازمان ها و شرکت های متوسط و بزرگ لازم است، می توان بازار کار خوبی را برای آن پیش بینی کرد.

وضعیت استخدام مدیر امور اداری در برخی کشورهای جهان

آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام مدیر امور اداری بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، ۱۵ درصد رشد خواهد کرد. در حالی که متوسط این رشد برای همه مشاغل ۱۴ درصد می باشد.

این مطلب را هم ببینید...
منجم (ستاره شناس)

درآمد مدیر امور اداری

در خصوص میزان حقوق و درآمد مدیر امور اداری در کشور اطلاعات درست و قابل استنادی در دسترس نیست. در بخش دولتی میزان حقوق مدیر امور اداری، مانند سایر پست های سازمانی، بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود. برای دریاقت جزئیات این قانون روی لینک زیر کلیک کنید :

محاسبه حقوق و مزایا در قانون مدیریت خدمات کشوری

در بخش خصوصی نیز میزان حقوق و دستمزد براساس وضعیت مالی و در چارچوب سیاست ها و دستورالعمل های مختص خود آن شرکت تعیین می شود. مدیر امور اداری در شرکت های خصوصی مختلف، شاید دستمزدهای متفاوتی دریافت کنند. البته باید توجه داشت که در بخش خصوصی تجربه فرد بسیار مهم است و این عامل در کنار داشتن تخصص بالا از عوامل مهم در تعیین میزان حقوق مدیر امور اداری به حساب می آید.

میزان درآمد این شغل در برخی از کشورهای جهان

آمریکا – متوسط حقوق و درآمد سالانه این شغل مطابق با آخرین آمارها ۸۱.۱۰۰ دلار در سال ۲۰۱۳ بوده است.

شخصیت های مناسب شغل مدیر امور اداری

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

 

لینک کوتاه مطلب: http://gozaltabrizim.com/GozaL2mq35
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 12 =

بالا