زندگینامه سعیده قدس و راز او در احداث موسسه محک

زندگینامه سعیده قدس و راز او در احداث موسسه محک

سایت گوزل تبریزیم در این مقاله قصد دارد شما را با زندگینامه سعیده قدس و راز او در احداث موسسه محک آشنا کند. سعیده قدس، متولد سال ۱۳۳۰ در منطقه شمیرانات تهران می باشد، او یک انسان دوست و خیّر و از معدود اشخاصی است که به بهبود دسترسی به استانداردهای درمان بیماری سرطان توجه بسیار زیادی نشان داده است.

اوایل، گروه محک فقط در یک زیرزمین فعالیت داشت؛ ولی امروزه به لطف تلاش های فراوان سعیده قدس ، حامیان و داوطلبان ، این سازمان تبدیل به نامی معتبر و بین‌المللی شده که اکنون بیش از ۲۲ هزار کودک مبتلا به بیماری سرطان را تحت پوشش خود قرار داده است.

حتی محک موفق شده است تا مقام مشورتی را از شورای اقتصادی- اجتماعی سازمان ملل متحد (ECOSOC) دریافت کند، و در سازمان‌های بین‌المللی مرتبط با درمان کودکان سرطانی نیز عضویت پیدا کند و حتی در سال ۱۳۸۶ نیز بیمارستان فوق‌تخصصی کودکان سرطانی را با زیربنای ۱۸ هزار مترمربع افتتاح نماید.

محک که در حوزه‌ی درمان، تحقیق، پیشگیری، خدمات، بهداشت و رفاه کودکان سرطانی نیز فعال است،از بزرگترین مراکز درمان تخصصی کودکان مبتلا به سرطان در خاورمیانه نیز به حساب می آید.

برای مطالعه ادامه ی زندگینامه سعیده قدس ، موسس محک با ما همراه باشید.

 

علاوه بر محک، سعیده قدس توانسته است در توسعه‌ی سازمان‌های غیردولتی دیگری مثل ISCC (انجمن بین‌المللی کودکان مبتلا به سرطان) ، BCSI (انجمن سرطان سینه‌ی ایران) و GFI (جبهه‌ی سبز ایران) هم نقش به سزایی داشته باشد که کار آن‌ها ارتقای سطح درمان سرطان در کشورمان ایران و حمایت از محیط ‌زیست می باشد .

سعیده قدس هم اکنون نیز به سفر در ایران و جهان با هدف جمع‌آوری کمک و بالا بردن سطح آگاهی مردم در زمینه‌ی درمان بیماری سرطان ادامه می‌دهد. سعیده قدس، موسس محک بر اساس تجربیاتی که به دست آورده، کتاب «کیمیا خاتون» را به تحریر درآورده است

 

در سال ۲۰۰۵، سعیده قدس توانست جایزه‌ی پروین اعتصامی را برای «کیمیا خاتون» کسب کند.و در سال ۲۰۰۸، جایزه‌ ای از سوی بانک توسعه‌ی اسلامی دریافت کرد و در همان سال، مجله‌ی وال‌استریت ژورنال نام او را در میان ۵۰ زن برتر سال قرار داد .

توضیحات سعیده قدس درباره‌ی محک
سرطان فرآیند بسیار دردناکی است که نه تنها کودکان بیمار را درگیر خود می‌کند، بلکه خانواده‌های آن ها را نیز در شرایطی خیلی سخت و طاقت فرسا قرار می‌دهد تا حدی که بنیان روانی، اقتصادی و اجتماعی آن‌ها را نیز متزلزل می‌سازد. حتی در موارد بسیار زیادی، به نابودی و از هم پاشیدگی خانواده منجر می‌شود. موسس محک این موسسه را برای یاری رساندن به این بیماران کوچک و خانواده‌های آن‌ها به وجود آورده است و هدفی مقدس و سخت را در پیش دارد. احداث محک از فکر همدردی انسان‌ها منشا گرفت.

این مطلب را هم ببینید...
زندگینامه آدام موسری مدیر جدید اینستاگرام

احساس می‌کنم همه‌ی انسان ها می‌توانند بذر فکر نو را بکارند. و همه با رنج روبرو هستند. مثل تولد یک بچه که مقدمه ی زندگی آن دردی طاقت ‌فرساست، و هر حادثه سرنوشت‌ساز، مقدمه‌ی آن رنج در ابعاد بسیار گسترده بوده است.

سوالی که امروز باید از خودمان بپرسیم این است که :

معجزه من چه خواهد بود ؟!

سعیده قدس

واین‌که مادری از نزدیک شاهد پرپر شدن و روز به روز ضعیف تر شدن فرزندش باشد و درد کشیدن او را ببیند، و این‌که عزیزترین فرد زندگی خودتان را از دست می‌دهید و هیچ کاری از دستت برنمیاید ،و این درد هنگامی کمتر می‌شود که بدانی کارهایی هست که بتوان آن را انجام داد. اما تو به تنهایی نمی‌توانی از عهده‌ی آن ها برآیی. و زمانی که تو باور کنی که کارهایی وجود دارد ولی تو نمی‌توانی آن ها را برای فرزندت انجام دهی، این غم به خشمی بسیار سرکش تبدیل می شود.

این خشم بسیار به زندگی شخصی و خود انسان نیز باز می‌گردد و این‌که من لیاقت ندارم، پول، پارتی یا علم آن را ندارم. این آرزوهایی بود که در برخورد با مادران این بیماران ‌دیدم. این‌که والدین نیز با بیماری سخت فرزندشان ناتوان و درمانده شده‌اند، این‌که به آن‌ها کمک کنیم تا یاوری داشته باشند.

 

زندگینامه سعیده قدس و راز او در احداث موسسه محک

 

در بخش خصوصی زندگینامه سعیده قدس می خوانیم که او در سن ۲۳ سالگی با نادر شریفی که کارمند وزارت خارجه بود، ازدواج کرد. چند سالی را در خارج از کشور ، کشورهایی مانند پاکستان و آلمان سپری کرد . او در رشته زبان و ادبیات آلمانی در دانشگاه برلن آلمان ادامه تحصیل داد. و از این طریق با فرهنگ و آداب و رسوم کشورهای دیگر آشنایی پیدا کرد و همین موضوع باعث شد که دید وسیع تری به دست آورد .

فرزند اول او«مهربد» در کشور آلمان به دنیا و سعیده با مرخصی بدون دریافت حقوق فرصتی پیدا کرد تا به بچه داری مشغول شود. بعد از سپری شدن هفت سال، در ایران دختری به دنیا آورد و اسمش را «کیانا» گذاشت. تولد فرزند دومش سبب شد که از کارش به طور کامل استعفا دهد، چرا که احساس می کرد با وجود دو فرزند نمی تواند هم در شغلش باشد و هم به خوبی بتواند به تربیت و رسیدگی به فرزندانش بپردازد.

انگیزه سعیده قدس برای تاسیس محک چه بود ؟
انگیزه‌ سعیده قدس ، موسس محک از این کار مبتلا شدن دختر ۲ ساله خودش به بیماری سرطان بود. در طی تلاش های مکرر او برای درمان فرزندش، او شاهد همه کمبودها ، مشکلات و دشواری بسیار بود که برای والدین فقیر کودکان مبتلا به سرطان پیش می‌آمد و حتی سبب فلج شدن زندگی آن‌ها میشد.

این مطلب را هم ببینید...
راز موفقیت چیست؟ ۱۳ قدم تا موفقیت

مشکلات و رنج هایی که آن ها میکشیدند سبب شد بگوید: (وقتی ناراحتی و مشکلات آن‌ها را دیدم، از بیتابی خود خجالت زده شدم) . در اثر این اتفاقات، قدس تصمیمی مهم گرفت تا به کمک بسیاری از خانواده ها بپردازد تا همه افرادی که با این بیماری روبرو می‌شوند، احساس ضعف و ناتوانی نکنند و نذر کرد که اگر دخترش از این بیماری رهایی یابد ، تمام توانش در راه کمک به خانواده‌های بی‌بضاعت و فرزندان بیمارشان بگذارد.

 

خوشبختانه دخترش درمان شد و اکنون نیز بزرگ شده است و حتی او مدرک MBA از دانشگاه استنفورد را دارد. قدس نیز به وعده‌ی خود عمل کرد و با کمک دوستان و خانواده اش، «موسسه خیریه محک که در راه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان فعالیت میکند» را احداث کرد. که وظیفه‌ی آن نیز خدمت و کمک به کودکان مبتلا به بیماری سرطان و خانواده‌های دردمند آن‌هاست.

محک در سال ۱۳۷۰ به عنوان یک موسسه‌ی غیردولتی و غیرانتفاعی به ثبت رسید و در همه ی این مدت فقط با اتکا به کمک حمایت خیرین به کار خود ادامه داده است.

تامین کنندگان موسسه ی محک
برگذاری بازارها جهت کمک خیریه،و توزیع قلک‌ها برای کمک و جلب عضو به عنوان یاور، همه راه‌های مختلف محک برای کسب توجه ،حمایت و کمک‌های مردمی بوده است. محک با استفاده از این کمک‌ها و حمایت‌ها، توانسته به جایگاهی برسد که همه ی کودکان مبتلا به سرطان زیر ۱۴ سال را تحت حمایت خود قرار دهد.

برای موسسه محک هر کمکی در هر سطحی باهم تفاوتی ندارد.چه ثروتمندی که میلیون‌ها تومان پول را برای کمک می دهد چه فردی که یک کار ساده را به صورت داوطلبانه انجام می‌دهد، همه باهم یکسان هستند. چرا که مهم‌ترین مسئله، احساس رضایتمندی و تاثیری است که میان اعضا وجود می آید. و جالب است بدانید موسسه محک را حمایت کننده های اولیه‌ی آن که خیلی از آن ها خانم‌های خانه‌دار بودند، جان بخشیدند.

همچنین در بخشی از زندگینامه سعیده قدس می خوانیم که میگوید : ما افرادی بسیار معمولی بودیم، اما این سیاست را در تمامی طول کارمان به خرج دادیم که روی جایی، کسی، حتی دولت و سایر منابع حسابی باز نکنیم .

اوایل همه در دایره‌ی یک شهر و افراد خیر بودیم. زنان خانه‌داری که با همت بسیار و خلاق کار را جلو می‌بردند. سپس ما به ابعاد کشوری رسیدیم و باز هم جذب کمک‌های مالی مردمی ما را جلو می‌برد. و اکنون امروزه نیز در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی شناسایی شده‌ایم.

 

لینک کوتاه مطلب: http://gozaltabrizim.com/GozaL2dUGZ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + ده =

بالا