زندگینامه آلن تورینگ پدر هوش مصنوعی و محاسبه ی نوین

زندگینامه آلن تورینگ پدر هوش مصنوعی و محاسبه ی نوین

همراهان همیشگی گوزل تبریزیم، ما در این مقاله زندگینامه آلن تورینگ ( Alan turing ) پدر هوش مصنوعی و محاسبه ی نوین را شرح داده ایم.

آلن تورینگ ( Alan turing ) فیلسوف، منطق دان، ریاضی دان، رمزنگار و دانشمند رایانه و بسیار معروف اهل بریتانیا بود. همه آلن را به عنوان پدر هوش مصنوعی و محاسبه ی نوین می شناسند، زیرا مهم ترین جایزه ی علمی رایانه به افتخار زحمات او «جایزه تورینگ» نامیده شده است.

زندگینامه آلن تورینگ در زمان کودکی
او در تاریخ ۲۳ ژوئن سال ۱۹۱۲ در هتلی به نام کولونوید در لندن به دنیا آمد . نام پدرش «ژولیوس ماتیسون تورینگ» بود او یکی از اعضای مأمورین شهری کشور هند بود. مادرش «سارا» نام داشت او یک برادر بزرگ تر از خود به اسم «جان» داشت.

پدر و مادر آلن به علت شغل پدرش به صورت دائم بین کشور هند و انگلیس در رفت و آمد بودند. وقت هایی که آن ها به کشور هند می رفتند پسرهایشان را به دوستان مورد اعتماد و نزدیک خودشان در کشور انگلستان می سپردند. خوب است بدانید هوش سرشار آلن از همان زمان کودکی در او نمایانگر بود ، به صورتی که وقتی که تنها شش سال داشت والدینش آلن را در مدرسه «سنت مایکل» اسم نویسی کردند، خیلی سریع مدیر و معلمانش متوجه نبوغ و هوش سرشار آلن شدند.

 

زندگینامه آلن تورینگ در نوجوانی
وقتی که آلن چهارده ساله شد، به مدرسه ی «شربورن» که ازمدارس بسیار معروف و پرهزینه ی دولتی واقع در جنوب غربی کشور انگلستان بود رفت. اولین روز او در ترم جدید با «اعتصاب عمومی» انگلستان همزمان بود، اما آلن به حدی برای رفتن به مدرسه در همان روز اول،بسیار مصمم بود و تنهایی با دوچرخه خود تمام مسیر منزل را تا مدرسه که در حدود ۹۷ کیلومتر بود طی کرد، و شب را در یک مسافرخانه سپری کرد. ولی علی رغم هوش بسیار بالا و تمایل ذاتی اش به کسب دانش و ریاضیات، این مقوله اصلا موردتوجه استادان مدرسه قرار نگرفت.

آن ها فقط بر روی یادگیری و تمرکز بر مباحث مربوطه تاکید داشتند. نارضایتی مدیر مدرسه از روند تحصیل آلن تورینگ به حدی بود که در یک نامه ای برای والدینش نوشت: «امیدوارم آلن بین دو مدرسه دچار افت تحصیلی نشود، اگر علاقه دارد در این مدرسه تحصیل کند باید خیلی بیشتر تلاش کند تا به شخصی تحصیل کرده تبدیل شود؛ اما اگر میخواهد دانشمند باشد بهتر است وقتش را در یک مدرسه دولتی تلف نکند.

با وجود همه این مشکلات، باز هم آلن تورینگ توانست استعداد های فوق العاده ی خود را در زمینه های مورد علاقه اش به نمایش بگذارد.

آلن در سال ۱۹۲۷ بدون این که از درس حساب دیفرانسیل مقدماتی سر رشته ای داشته باشد ، موفق شد مسائل بسیار پیچیده را حل کند. او در سال ۱۹۲۸ یعنی وقتی که تنها ۱۶ سال داشت ، با روش کار «آلبرت انیشتین» روبه رو شد، و آن را به صورت کامل و درست فهمید، او حتی موفق شد شک انیشتین را در قانون های حرکت نیوتن پیش بینی کند، که حتی انیشتین هیچ گاه این موضوع را بیان نکرده بود.

این مطلب را هم ببینید...
جملات تاکیدی مثبت برای افزایش اعتماد به نفس

 

شروع فعالیت حرفه ای آلن تورینگ
زندگینامه آلن تولینگ در قسمت تحصیلی آن نشان می دهد، تلاش و کوشش های بسیار و تمایل باطنی آلن تورینگ به رشته ی ریاضیات و علوم کامپیوتر باعث شد به کار کلاسیک دانشگاه توجه بسیاری نداشته باشد. به همین علت او موفق نشد بورسیه ی تحصیلی «ترتیتی کالج، کمبریج» را کسب کند. و به جای آن وارد دانشگاه «کینگس کالج، کمبریج» شد که انتخاب دومش بود.

آلن از سال ۱۹۳۱ تا ۱۹۳۴ در این دانشگاه به ادامه تحصیل مشغول بود، و درنتیجه در سال ۱۹۳۵ به علت ارائه ی مقاله ی خود در مورد «قضیه ی محدودیت مرکزی» به عنوان یکی از اعضای دانشگاه انتخاب شد. آلن تورینگ در سال ۱۹۳۸ دکترای خودش را از دانشگاه «پرینستون» کسب کرد.

آغاز جنگ جهانی دوم و رمزنگاری
در طی جنگ جهانی دوم آلن تورینگ ( Alan turing ) که یکی از اعضای اصلی «بلچلی پارک» سازمان کدشکنی کشور انگلیس بود و وظیفه ی رمزگشایی پیام هایی که آلمانی ها ردو بدل میکردند را برعهده داشت. او با همکاری اعضای کمیته ی رمز موفق شد روشی را برای شکستن رمز ماشین «انیگما» و «لورنز اس زد ۴۰/۴۲» که انگلیسی ها اسم آن را تونی گذاشته بودند، پیدا کند.

تورینگ در آن دوران رئیس «هات ۸» بود، قسمتی که وظیفه اش شکستن کدهای نیروی دریایی آلمان بود. در همان ماه های نخست ورود او به بِلِچلی پارک، آلن توانست یک ماشین الکترومکانیکی را طراحی کند، که قادر بود کدهای انیگما را خیلی سریع تر از بامبای سال ۱۹۳۲ بشکند و اسم آن را «بامب» گذاشت.

این ماشین به یکی از وسایل اصلی و مکانیزه برای ردیابی وشکستن پیام های محافظت شده آلمانی ها توسط انیگما تبدیل شد. بامب برای اولین بار در تاریخ ۱۸ مارس سال ۱۹۴۰ نصب شد و تا پایان جنگ جهانی بیشتر از دویست بامب مورد استفاده قرار گرفتند.

ساخت دستگاهی برای رمزگشایی پیام های صوتی توسط آلن تورینگ
از دیگر اختراعاتی که آلن در ساخت آن نقش بسیاری داشت «دلیلا» است که برای رمزگشایی پیام های صوتی مورد استفاده قرار می گرفت. این دستگاه به خوبی کار می کرد، ولی برای ساخت آن مدت زمان زیادی صرف شد و متفقین نتوانستند از این وسیله در طول جنگ استفاده کنند.

ساخت دستگاه محاسبه گر اتوماتیک توسط آلن تورینگ
در زندگینامه آلن تورینگ می خوانیم که او از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۷ در منطقه ی همپتون لندن زندگی می کرد. او در این مدت که در لندن زندگی میکرد مشغول طراحی «دستگاه محاسبه گر اتوماتیک» در کتابخانه ی ملی فیزیک لندن بود .

این مطلب را هم ببینید...
چگونه بدون هیچ سرمایه ای کسب و کاری را شروع کنیم؟

آلن در ۱۹ فوریه سال ۱۹۴۶ مقاله ای در مورد پایه و اساس ساخت کامپیوترهای اولیه با حافظه های الکترونیکی را منتشر کرد. دستگاهی که توسط آلن شرح داده شده بود یک طرح اولیه بود، اما هدفش این بود که آن را واقعا بسازد. ولی فعالیت های محرمانه ی او در طی جنگ، ساخت این دستگاه را به عقب انداخت، به صورتی که دیگر او توان و انرژی برای تولید آن را از دست داد.

ولی در سال ۱۹۴۷ وقتی که به کمبریج برگشت، در نبود او ساخت کامپیوتر موردنظرش آغاز شد. اولین کامپیوتری که با طرح آلن تورینگ ساخته شد و نخستین برنامه ی خود را در ۱۰ می سال ۱۹۵۰ اجرا نمود.

زندگی خصوصی و مرگ آلن تورینگ
در بخش خصوصی زندگینامه آلن تورینگ بیان می شود که او با یکی از همکارانش در پروژه هات ۸، با نام «جُوان کلارک» نامزد کرد، ولی نامزدی آن دو به ازدواج نرسید. سرانجام خدمتکار آلن در ۸ ژوئن سال ۱۹۵۴ با جسد او در اتاق خوابش مواجه شد، شواهد نشان می داد که او در روز قبل فوت کرده است. در طی تحقیقاتی که بر روی جسد وی انجام شد، علت مرگش را مسمومیت با سم سیانید اعلام کردند.

سیانید که برای تجزیه کردن فلز طلا مورد استفاده قرار می گرفت، و تورینگ یک نمونه ی کوچک از دستگاه پوشش دهی طلا را در آزمایشگاه شخصی خود نگهداری می کرد و احتمال دادند که آلن به علت بی دقتی در نگهداری از مواد شیمیایی و استنشاق این اسید از دستگاه پوشش دهی طلا دچار مسمومیت و این مرگ ناگهانی شده است.

یادبودهای آلن تورینگ
از معتبرترین جوایز علمی کامپیوتر که هر سال از طرف «انجمن ماشین های حسابگر» یا همان ACM به برترین فعالان در این صنعت تعلق می گیرد، به یاد پدر علم کامپیوتر مدرن «جایزه ی تورینگ» نام گذاری شده است. همچنین تا به امروز اتاق ها، سالن های کامپیوتر و بورسیه های گوناگونی در دانشگاه های بزرگ سراسر دنیا به اسم این دانشمند بزرگ نام گذاری شده است.

 

پدر محاسبه ی نوین

جایزه تورینگ
فیلم و کتاب در مورد آلن تورینگ

در سال ۲۰۱۴ فیلم( بازی تقلید ) به کارگردانی مورتن تیلدام ساخته شد. و موضوع این فیلم در مورد آلن تورینگ و چگونگی شکستن رمز ماشین انیگما در بلچلی پارک بود. نقش آلن تورینگ ( Alan turing ) را «بندیکت کامبربچ» که از بازیگران مطرح و خوش چهره ی بریتانیایی است برعهده داشت.

در سال ۱۹۹۲ کتابی به اسم «آلن تورینگ: انیگما» توسط ادرو هودگز نوشته شد که در آن کتاب به شرح دادن زندگینامه آلن تورینگ پرداخته شده است.

 

زندگینامه افراد موفق زندگینامه آلن تورینگ پدر هوش مصنوعی و محاسبه ی نوین

لینک کوتاه مطلب: http://gozaltabrizim.com/GozaL0MIQ5
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بالا