تغییر باورها : مهم‌ترین تغییرات زندگی با تغییر نگاه

تغییر باورها : مهم‌ترین تغییرات زندگی با تغییر نگاه

تغییرات زندگی چگونه رخ می‌دهند؟ چگونه می‌توانیم در زندگی‌مان تغییرات مثبت ایجاد کنیم؟ آیا تغییر مثبت زندگی با تغییر نگاه اتفاق می‌افتد؟

تغییر کردن یکی از موضوعات مهمی است که بسیاری در سراسر جهان به آن توجه نشان می‌دهند. عموما افراد مختلف تغییر کردن و حتی تغییر دادن و به‌صورت کلی تغییر را دوست دارند. وقتی کلمه‌ی تغییر به گوشمان می‌خورد، این تغییر می‌‌تواند از موضوعاتی ساده مثل تغییر چهره و تغییر صدا گرفته تا تغییر باورها را شامل شود. حتی برخی برای تغییر کردن و تغییر دادن خود به شکلی افراطی وارد عمل می‌شوند و به موضوعاتی مثل تغییر جنسیت روی می‌آورند!

در این مقاله قصد نداریم در مورد تغییرات ظاهری در خودمان یا تغییرات ظاهری زندگی صحبت کنیم. بلکه قصد داریم از تغییری حرف بزنیم که ابعادی بس عمیق‌تر و بنیادی‌تر در زندگی ما دارد. تغییراتی که می‌توانند حال ما را از درون بهتر کنند. تغییراتی که می‌توانند زندگی ما را دچار تحول کنند. تغییری که پایدار باشد و باعث رشد و شکوفایی ما شود.

اما سوال مهم این است که پایدارترین تغییرات زندگی چه تغییراتی هستند؟ چه تغییراتی می‌توانند واقعا حال ما را خوب کنند؟ هر تغییری هدفی را دنبال می‌کند، اما کدام تغییر می‌تواند تاثیرات بسیار خوبی در زندگی ما ایجاد کند؟ کدام تغییر است که اگر در زندگی ما رخ دهد، به‌همراه خودش آرامش و امنیت به همراه خواهد داشت و وضعیت ما را از وضعیت فعلی بهبود خواهد بخشید؟

آیا تغییر جنسیت یا تغییر چهره و تغییر صدا می‌تواند تاثیری عمیق بر زندگی ما ایجاد کند؟ این تغییرات چقدر پایدار هستند و چقدر می‌توانند در زندگی ما تحول ایجاد کنند؟

مهمترین تغییر زندگی چیست؟
مهم‌ترین، اصلی‌ترین و عمیق‌ترین تغییر در زندگی ما از چه نوعی است؟ مثلا شخصی مدل موهایش را تغییر می‌دهد، دکوراسیون خانه را تغییر می‌دهد، حتی شغل خودش را عوض می‌کند، عده‌ای ازدواج مجدد می‌کنند تا تغییری در زندگی خودشان بدهند، عده‌ای به کشورهای دیگر سفر می‌کنند، برخی هم هستند که برای تغییر کردن و تغییر دادن خودشان زیر تیغ جراحی‌های زیبایی می‌روند. زمان می‌گذرد و برای مقطعی این تغییرات تاثیر خوبی روی زندگی ما دارند ولی همیشگی و دائمی نیستند و پس از گذشت مدت زمانی مجددا نیز به تغییرات جدیدی داریم.

 ما در این مقاله در مورد تغییراتی بنیادی‌تر و مهم‌تر صحبت می‌کنیم. تغییراتی که می‌توانند حال ما را خیلی خوب کنند. تغییرات جزئی و تغییرات ساده را همه بلد هستند. می‌توانید مقاله‌ی با تغییرات ساده زندگی مان را به یک ماجراجویی تبدیل کنیم را مطالعه کنید. 

همه می‌توانند دکوراسیون منزل را تغییر بدهند و این کار را تقریبا همه خوب بلد هستند. ولی اغلب بلد نیستیم تغییرات اساسی‌تر در زندگی‌مان بدهیم. تغییراتی که بتوانند برای مدتی طولانی برای ما شادی درونی به‌همراه داشته باشند.

وقتی نگاه ما تغییر کند، افکار ما تغییر کند و نگرش ما نسبت به جهان اطرافمان تغییر پیدا کند، زندگی ما دستخوش تغییرات بسیاری قرار می‌گیرد. اگر تغییر باورها از مهم‌ترین نوع تغییراتی است که هر کسی می‌تواند در زندگی دنبال کند.

 

تغییر نگاه، تغییر نگرش و تغییر زندگی
وین دایر معتقد است اگر نگاه کسی تغییر کند، زندگیش تغییر خواهد کرد. اگر فردی بخواهد در زندگی خودش تغییری اساسی بدهد باید بتواند در نوع نگرش و نگاه خود تغییر ایجاد کند. شاید این سوال پیش بیاید که تغییر نگاه یعنی چه؟ تغییر نگرش به چه معنا است؟ مگر می‌شود نگاه را تغییر داد؟ بگذارید با مثالی به این موضوع بپردازیم.

تغییر نگاه یا تغییر نگرش در زندگی به چه معنا است؟
برای درک معنی و مفهوم تغییر نگاه مثالی می‌زنم. ساختمانی چند طبقه یا برجی بلند را تصور کنید. ابتدا خودتان را ببینید که در طبقه‌ی منفی یک این ساختمان قرار دارید. حالا تصور کنید، در طبقه‌ی منفی یک پنجره‌ای هم تعبیه شده که البته به دیوار بسته باز می‌شود و نمی‌توانید جایی را ببینید. آن پنجره عملا کاربردی ندارد و منظره‌ای در جلوی چشمان شما وجود ندارد.

حالا تصور کنید به طبقه‌ی اول و دوم آن ساختمان رفته‌اید. حالا در این وضعیت از پنجره بیرون را نگاه کنید. چه می‌بینید؟ چه منظره‌ای پیش روی چشمان شما قرار دارد؟ ممکن است بتوانید درختان، فضای سبز، خودروهای پارک شده، کودکانی که بازی می‌کنند، رهگذران و … را ببینید.

حالا سوار آسانسور شوید و چند طبقه بالاتر مثلا طبقه‌ی دهم ساختمان بروید، حالا با چه منظره‌ای روبه‌رو هستید؟ از طبقه‌ی دهم می‌توانید فضای وسیع‌تری را در مقابل چشمان خودتان ببینید. پهنه‌ی وسیع‌تری از شهر زیر پای شما قرار دارد. به آسمان نزدیک‌تر شده‌اید و از آن بالا حس اقتدار بیشتری دارید.

مجددا سوار آسانسور شوید و به طبقه‌ی بیستم یا سی‌‌ام برج بروید. کل شهر زیر پاهای شما قرار دارد. آنچه در مقابل چشمان‌تان می‌بینید، کل شهر است. احساس اقتدار بیشتری می‌کنید و زاویه دید وسیع‌تری دارید. هر چقدر بالاتر می‌روید، نگاه شما وسیع‌تر و زاویه‌ی دید گسترده‌ تری دارید. وقتی طبقه‌ی منفی یک بودید از پنجره چیزی نمی‌دید و حالا در طبقه‌ی سی ام، شهر زیر پاهای شما است.

زاویه‌ی نگاه شما در طبقه‌ی اول با طبقه‌ی چقدر تفاوت دارد؟ ترجیح می‌دهید در کدام طبقه باشید، منفی یک یا طبقه‌ی سی‌ام؟ تغییر نگاه هم به همین صورت است. همان طوری که این ساختمان یا برج طبقات و سطوحی داشت، آگاهی و توانمندی‌های ذهنی ما نیز سطوحی دارد. وقتی در سطوح پایینی آگاهی قرار داریم، زاویه‌ی دید محدودتری داریم و نگاه ما محدود و سطحی است.

ولی وقتی سطح آگاهی بالاتری داریم و در طبقات بالایی ساختمان ایستاده‌ایم، نوع نگاه ما به زندگی تغییر می‌کند و جهان را با زاویه‌ی دید وسیع‌تری می‌بینیم. تغییر نگاه در زندگی به معنی این است که زاویه‌ی دید خودمان را نسبت به زندگی گسترده‌تر و وسیع‌تر کنیم.

 

تغییر نگاه، عبور از محدودیت‌های ذهنی
وضعیت ذهنی ما نشان می‌دهد در چه طبقه‌ای قرار داریم. وقتی محدودیت‌های ذهنی زیادی داریم و از توانمندی‌های ذهنی خودمان استفاده نمی‌کنیم در واقع در طبقات پایین آن ساختمان هستیم و نگاه محدودنگری داریم. ولی هرچقدر از شر محدودیت‌های ذهنی خلاص شویم و توانمندی‌های ذهنی ما رشد پیدا کند، زاویه‌ی دید ما نسبت به جهان تغییر می‌کند.

برای روشن شدن زاویه دید و نوع نگاه مثال دیگری می‌زنم. تصور کنید فردی در زندگی با مشکلات و مسایلی روبه‌رو است. این فرد وقتی در طبقه‌ی منفی یک زندگی کند، درحال دست و پنجه نرم کردن با مشکلات سطح اول و نیازهای اولیه خواهد بود. چنین افرادی عموما درگیر مسایل اولیه و ضروری زندگی هستند.

هر چقدر فردی در طبقه‌های پایینی آن ساختمان زندگی کند، با مسایل سطح پایین‌تری روبه‌رو است. جهانش به خودش و مسایلش محدود شده است. اما فردی که مثلا طبقه‌ی دهم قرار دارد ممکن است فردی باید که از نیازهای سطح اولیه عبور کرده و با مسایل بزرگ‌تری درگیر است.

در اینجا قصد نداریم افراد را ازنظر مسایل مالی یا جایگاه‌های اجتماعی طبقه‌بندی کنیم. بلکه از نظر مسایل و نحوه‌ی برخورد با مسایل و توانمندی‌های ذهنی شان طبقه بندی می‌کنیم. در واقع قصد داریم بگوییم کسی که از نظر ذهنی فقیر است، قادر به حل مسایل خودش نیست، زاویه‌ی دید محدودی دارد.

ببینید در کدام طبقه‌ی ساختمان هستید. در هر جایی که بودی سعی کنید یک طبقه بالاتر بروید. هرچقدر مهارت‌های تفکری در شما تقویت‌شده‌تر باشد، به طبقه‌های بالاتر می‌رود. نگرش و نگاه ما رابطه‌ی مستقیمی با توان تفکری ما دارد. پس اگر تفکر کردن را به‌معنی واقعی آن بلد نیستید و مها‌ر‌ت‌های لازم را کسب نکرده‌اید، از نان شب واجب‌تر آن است که در این مسیر برای خودتان کاری بکنید.

افرادی که برای ساده‌ترین تصمیم‌گیری ها و ساده‌ترین مسایل، دچار مشکل بوده‌اند ولی این را هم دیده‌ام که با تمرین و قرار گرفتن در مسیر درست و با کمک راهنمای خوب توانسته‌اند از این وضعیت خارج شده و رشد کنند.

این مطلب را هم ببینید...
زندگینامه روبرتو کارلوس ستاره تاریخی فوتبال اروپا

چه کسانی می‌توانند در پنت‌هاوس برج‌ها زندگی کنند؟ شما لیاقت زندگی در بهترین پنت‌هاوس‌های جهان را دارید. نترسید و برای خارج شدن از زیر زمین تاریک ذهنی تلاش کنید. اعماق زمین جای زندگی نیست. تلاش کنید، قطعا موفق می‌شوید. افراد دیگری هم بوده‌اند که با تلاش و پیمودن مسیر درست توانسته‌اند کاری برای خودشان انجام بدهند

 

تغییرات اساسی زندگی با تغییر نگاه رخ می‌دهد
اگر می‌خواهید تغییری اساسی در زندگی خودتان ایجاد کنید، باید بتوانید نوع نگاه خودتان را به زندگی تغییر دهید. به‌جای آنکه در طبقات پایین آگاهی بمانید و به جای ماندن در طبقات پایینی ساختمان، آگاهی خود را ارتقا بدهید و نگاه خود را رشد دهید.

تصور کنید می‌خواهید ازدواج موفقی داشته باشید یا می‌خواهید کسب و کار خود را رونق ببخشید، یا مثلا می‌خواهید از دست عادت‌های بد خودتان را خلاص کنید. در چنین شرایطی باید سطح آگاهی خودتان را بالا ببرید.

تغییر نگاه چگونه رخ می‌دهد؟
ساختمانی که در ابتدای مقاله در مورد آن صحبت کردم را به خاطر بیاورید. گفتیم هرچقدر به طبقات بالایی ساختمان برویم، منظره‌ی گسترده‌تر و وسیع‌تری پیش روی ما قرار دارد و زاویه‌ی دید بهتری داریم. جهان بزرگ‌تری را می‌بینیم و درک بهتری از محیط اطرافمان داریم.

این مثل را شنیده‌اید که می‌گویند فلانی فقط نوک دماغش را می‌بیند. این مثل به‌خوبی زاویه‌ی دید محدود و نگاه محدود را نشان می‌دهد. وقتی نگاه محدود و نگرشی محدود داریم، تنها تا نوک بینی‌مان را می‌بینیم. تغییر نگاه، یعنی تغییر زاویه‌ی دید و با تغییر نگاه و خلاص شدن از محدودیت‌های ذهنی می‌توانیم به تجربه‌ی جدیدی از زندگی دست پیدا کنیم.

اما تغییر نگاه چگونه رخ می‌دهد؟ چگونه باید نگاه خودمان را گسترده‌تر کنیم و از شر محدودیت‌های ذهنی خلاص شویم؟ به‌عنوان یک فرمول کلی می‌توانیم بگوییم همیشه در حال تلاش و یادگیری باشید. به آگاه شدن و هوشیار بودن اهمیت بدهید. هر کتاب جدیدی که می‌خوانید دیدگاه‌های جدیدی برای شما ایجاد می‌کند و می‌توانید جهان را از دریچه‌ی جدیدی نگاه کنید.

فردی را می‌شناختم که سال‌ها فکر محدودی داشت و اصلا هم نمی‌خواست این وضعیت را کنار بگذارد. یک بار به او گفتم کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول‌شین را بخواند. به حرفم عمل کرد و بعد از گذشت سه ماه مجددا یکدیگر را دیدیم. زاویه‌ی نگاهش به جهان تغییر کرده بود.

کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول‌شین برای افرادی که نگاهی بسته و محدود به جهان پیرامون خودشان دارند، شروع خوبی است که می‌تواند نگرش‌های جدیدی را در فرد ایجاد کند.

کتاب‌های بسیاری در بازار هستند که چنین قابلیتی دارند. باید روزنه‌های جدیدی در زندگی ما باز شود. یک فرد جدید با افکار جدید، یک کتاب خوب، یک فیلم انگیزشی و مثبت و شرکت در یک سخنرانی ویژه و خوب می‌تواند دریچه‌های جدیدی به زندگی ما باز کند.

 

تغییر نگاه چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد می‌کند؟
شاید این سوال برای شما پیش بیاید که تغییر نگاه چه تغییراتی در زندگی ما ایجاد می‌کند و اصلا چرا باید به سراغ چنین مقوله‌ای برویم. تصور کنید به جای آنکه دو عدد چشم روی صورت‌تان، دو عدد چشم هم پشت سر خودتان داشتید. با این دو چشم چه کارهایی می‌توانستید انجام دهید؟

تصور کنید هر زمان به محلی می‌رفتید، می‌توانستید پشت سر خودتان را هم ببینید. حالا وضعیت دیگری را مورد توجه قرار دهید. تصور کنید زاویه‌ی دید چشمان شما روی صورت‌تان محدود شود. وقتی با دو چشم می‌بینیم زاویه‌ی دیدمان ۱۳۰ درجه است. حالا همین زاویه‌ی دید اگر به ۶۰ درجه و ۴۰ درجه برسد، چطور؟ بخشی از اطلاعاتی که الان از محیط اطراف دریافت می‌کنید، دیگر دریافت نخواهید کرد.

تغییر این زاویه‌ی دید، میزان دریافت ما را از محیط اطراف تغییر دهد و محدود کند.

 

برای تغییر نگاه و تغییر آگاهی از کجا شروع کنیم؟
برای تغییر نگاه در زندگی باید روی توانمندسازی ذهنی خودمان کار کنیم. افرادی که به رشد و توسعه فردی خود اهمیت می‌دهند می‌توانند به تغییر نگاه و تغییر آگاهی خود امیدوارتر باشند.

برای تغییر نگاه می‌توانید تمریناتی ساده انجام دهید ولی باید بدانید برای تغییرات اساسی در نگاه و جهان بینی خود باید تلاش مستمر و همیشگی را به‌عنوان اصلی مهم در زندگی جدی بگیرید.

۱.افکار مثبت داشته باشید.
تفکر مثبت، افکار مثبت و انرژی بخش می‌تواند به‌شکل خوبی نوع نگاه و نگرش شما را به زندگی تغییر دهد. برای شروع می‌توانید مراقبه‌ای جدی روی افکار خودتان داشته باشید. افکار منفی را از ذهن خود دور کنید. ذهن شما تعیین می‌کند خودتان و زندگی‌تان در چه وضعیتی خواهد بود.

افرادی که نگرش منفی و دید منفی نسبت به زندگی دارند، خود را از خیلی برکات و اتفاقات خوب زندگی محروم می‌کنند. افرادی که نگاه منفی به زندگی دارند، نیمه‌ی خالی لیوان را می‌بینند و به همین دلیل نمی‌توانند از بخش پر لیوان استفاده کنند.

۲.مهارت ‌های جدیدی بیاموزید.
وقتی در مسیر آموزش و یادگیری قرار دارید، در حال رشد هستید و سطح آگاهی شما ارتقا پیدا می‌کند. آموختن مهارت‌های جدید باعث می‌شود توانمندتر شوید. اقتدار شما افزایش می‌یابد و به فردی مقتدر تبدیل می‌شوید. سعی کنید، همیشه موضوعی برای آموختن داشته باشید.

افرادی را دیده‌ام که می‌گویند من کارهای مورد نظرم را بلد هستم و نیازی به آموختن ندارم. در این جهان حتی زبده‌ترین افراد هم نیاز به آموزش دارند. در هر سطحی که باشیم می‌توانیم به سطحی بالاتر برویم و مهارت‌های جدیدی بیاموزیم.

۳.مطالعه کنید.
مطالعه‌ی کتاب را به‌عنوان بخش مهمی از زندگی خود قرار دهید. مطالعه باعث می‌شود سطح آگاهی شما ارتقا پیدا کند. داناتر و تواناتر شوید و زاویه‌ی دید جدیدی به جهان هستی داشته باشید.

۴.دوستان خود را تغییر دهید.
معاشران شما نقش مهمی در زاویه‌ی دید و نگاه شما نسبت به زندگی دارند. معاشران خود را تغییر دهید، نگاه‌تان به زندگی تغییر می‌کند. وقتی نگاه‌تان به زندگی تغییر کند، وضعیت زندگی شما تغییر خواهد کرد.

دوستان شما، خصوصا افرادی که در نزدیک‌ترین حلقه‌ی به شما قرار دارند می‌توانند تاثیر زیادی در نگرش‌ها و نوع نگاه شما در زندگی ایجاد کنند. نترسید، اگر باید معاشرت خود را با فردی بدون فکر و نادان برای همیشه قطع کنید، این کار را سریع‌تر انجام دهید. معاشران شما، تاثیر بسیار مهمی روی شخصیت و منش شما دارند.

۵.محیط خود را تغییر دهید.
همان‌طور که دوستان شما می‌توانند تاثیر بسیار زیادی روی نگرش‌هایتان داشته باشند، محیط اطراف شما نیز حائز اهمیت است. فردی را می‌شناختم که در دکانی کوچک کار می‌کرد، جهانش در حد همان دکان کوچک بود و امرار معاش می‌کرد. تصمیم گرفت محیط خود را تغییر دهد.

وقتی ما تصمیمی می‌گیریم و در آن مصر و جدی هستیم، جهان از ما حمایت می‌کند. تصمیم این فرد بسیار جدی بود، هر شب قبل از خواب خودش را در دفتر کاری می‌دید که منظره‌ای رو به کوه‌ها داشت و تصور می‌کرد هر روز با ماشین شخصی خودش به سر کار می‌رود.

مدتی گذشت و یک روز در جشن عروسی با مدیر یکی از شرکت‌های بزرگ به‌صورت کاملا اتفاقی برخورد کرد. همان تصاویر رویایی و چیزی که منتظرش بود، رخ داد. فردای آن روز، در شرکت بزرگ استخدام شد. جهانش تغییر کرده بود. نگاهش به زندگی تغییر کرده بود.

متوجه شد توانمندی‌های خوبی در امور تبلیغات دارد. محیط کارش تغییر کرد و همین تغییر باعث شد، توانمندی‌های کشف نشده و استعدادهایش شکوفا شود. پس از گذشت یک سال مدیر بخش تبلیغات شرکت شد. به فاصله‌ی کوتاهی توانست سهام شرکت را خریداری کند.

کار کردن در دکان کوچک سر محله کجا و مدیریت بخش تبلیغات و خرید سهام شرکت کجا! برای تغییر محیط خود هم از نظر ذهنی و هم در دنیای بیرون تلاش کنید.

این مطلب را هم ببینید...
برنامه‌ریزی عصبی کلامی یا NLP | راه خروج از مشکلات همیشگی زندگی

۶.خوش برخورد باشید و انرژی مثبت به جهان بفرستید.
افراد خوش برخورد، نگاه مثبت و خوبی به جهان دارند. با جهان آشتی کنید. افراد بد خلق، اتفاقات منفی را بیشتر به سمت خود جذب می‌‌کنند. خوش برخورد باشید. اگر نمی‌دانید خوش برخورد بودن به چه معنی است، می‌توانید دوره‌های آموزشی و پکیج‌های ارتباط موثر و ارتباطات را تهیه کنید.

به جهان انرژی مثبت بفرستید، جهان پاسخ مثبتی به شما می‌دهد. اگر می‌خواهید هدایا و موهبت‌های مثبت دریافت کنید، به جهان انرژی مثبت بفرستید. نگاه مثبت، نگرش مثبت، انرژی مثبت، تفکر مثبت، خیرخواهی و هر چیز مثبتی می‌تواند برای شما برکت، فراوانی و روزی به‌همراه داشته باشد.

۷.گفتگوی درونی مثبت داشته باشید.
مراقب کلام وکلماتی که بر زبان می‌آورید باشید و همچنین مراقب گفتگوهای درونی خودتان هم باشید. همه چیز در ذهن شما ثبت و ضبط می‌شود. اگر خواهان اتفاقات خوب هستید باید بتوانید با خودتان و در اعماق وجودتان نیز مثبت فکر کنید.

برخی افراد را می‌بینم که با خودشان افکار منفی زیادی دارند و منفی فکر می‌کنند و گفتگوی درونی منفی دارند. اتفاقا گفتگوی درونی در لایه‌های عمیق‌تر ذهن تاثیر می‌گذارد. به شما توصیه می‌کنم مقاله‌ی ۳۴ جمله مثبت و انرژی بخش که می تواند زندگی شما را تغییر دهد را مطالعه کنید.

۸.از تغییر کردن نترسید.
از اینکه نگاه خودتان را تغییر بدهید نترسید. با افراد زیادی روبه‌رو بوده‌ام که از تغییر کردن می‌ترسند. وقتی دیدگاهی محدود داریم می‌ترسیم آن را رها کنیم. معمولا به شرایطی سال‌ها عادت کرده‌ایم، باورهایی در ما شکل گرفته و خلاص شدن از آنها ساده نیست.

تغییر کردن کار ساده‌ای نیست، جرات می‌خواهد. باید با شجاعت به پیش بروید. اگر باور دارید تغییر باعث بهبود وضعیت زندگی‌تان می‌شود، پس بر ترس‌ها غلبه کنید. دنیا و هستی به انسان‌های شجاع توجه نشان می‌دهد. برای دریافت بهترین‌ها، ترس‌ها را کنار بگذارید. با افراد شجاع ارتباط بگیرید و زندگی‌تان را بسازید.

ترس‌های شما برای شما کاری نمی‌کنند، ولی شجاعت می‌تواند وضع شما را بهبود ببخشد. پس از تغییر کردن نترسید و با اقتدار به پیش بروید.

۹.برای رویارویی با تغییرات خود را آماده کنید.
باید خودتان را برای حرکتی بزرگ در زندگی‌ آماده کنید. شما می‌توانید موفق شوید. می‌توانید از شر دیدگاه‌های محدود خودتان خلاص شوید. قبل از شما نیز افراد دیگری همین مسیر را رفته و موفق شده‌اند. باید آمادگی لازم برای تغییرات ابتدا به صورت ذهنی و بعد هم در عمل در خودتان ایجاد کنید.

باور داشته باشید که کسی جز خود شما نمی‌تواند کاری برایتان انجام دهد. باید آمادگی ذهنی لازم را برای تغییر کردن در خودتان ایجاد کنید. می‌‌توانید مقاله‌ی ۳ نشانه که باید در زندگی تان تغییری ایجاد کنید را مطالعه کنید تا ببینید آیا واقعا زندگی‌تان تغییری نیاز دارد یا خیر.

 

این نکات مهم را مورد توجه قرار دهید
وقتی صحیت از تغییر نگاه و تغییر نگرش به میان می‌آید باید به نکات مهمی هم توجه کنیم:

تغییر نگاه و تغییر نگرش یک شبه اتفاق نمی‌افتد
برخی افراد تصور می‌کنند، به محض اینکه گفتند می‌خواهیم تغییری در زندگی خودمان ایجاد کنیم فردا صبح باید همه چیز تغییر کند. در صورتی که اغلب مواقع این طور نیست. تغییر نگاه شبیه به آب خوردن نیست. باید برای هر تغییری زمان و انرژی صرف شود.

برخی معتقدند که سخت‌ترین کار دنیا تغییر کردن است ولی برای کسی که عزمی جزم داشته باشد هیچ کاری سخت نیست. ولی توهم زده نباید بشویم. باید با پشتکار و انرژی پیش برویم. قدم به قدم خسته نشویم و با هر زمین خوردن، درس‌هایش را یاد بگیریم و با انرژی به پیش برویم.

تغییر نگاه باعث جو گیر شدن شما نشود
وقتی نگاه و جهان بینی ما تغییر کند، جهانمان تغییر می‌کند. این تغییر می‌تواند در ابعاد دیگری از زندگی ما نیز تغییراتی ایجاد کند. ولی باید جو زده نشویم. افرادی را دیده‌ام که تصمیم می‌گیرند تغییری در زندگی خود ایجاد کنند و هنوز آن تغییر انجام نشده و اتفاق خاصی نیفتاده، می‌بینیم که طرف به‌صورتی جوگیری در جامعه و بین اطرافیان خودش ظاهر می‌شود.

فردی را می‌شناختم که می‌خواست مهارت‌های تفکری را بیاموزد و برای همین موضوع هم کتاب‌های حوزه‌ی تفکر را مطالعه می‌کرد. فصل اول نخستین کتاب را هنوز تمام نکرده بود که همه را متهم می‌کرد که نادان هستند و هیچ اطلاعاتی ندارند. هنوز حتی یک فصل از یک کتاب را نخوانده بود و تصور می‌کرد متفکر بزرگ قرن شده است.

وقتی می‌خواهیم تغییری در زندگی‌مان بدهیم قرار نیست بقیه را زیر پا له کنیم یا مورد توهین قرار دهیم. درخت هر چقدر پربارتر، افتاده‌تر می‌شود. یکی از نشانه‌های افرادی که دچار تغییر مثبت می‌شوند، افتادگی بیشتر است.

تغییر نگاه باید در شما نهادینه شود
برخی افراد ممکن است پیشرفت‌هایی در مسیر تغییر داشته باشند ولی مساله‌ی مهم این است که این تغییر همیشگی و پایدار باشد. فردی را می‌شناختم که تصمیم گرفت سیگار کشیدن را برای همیشه ترک کند. به روش‌های علمی این کار را پیش برد و موفق هم شد.

ولی مساله مهم این بود که تغییر را در خود نهادینه نکرده بود و متاسفانه بعد از گذشت یک سال مجددا نه تنها سیگاری شد بلکه به مشروبات الکلی هم روی آورد.

هر تغییری باید همراه با بینش و دانش باشد. وقتی تغییر صورت گرفت باز هم باید از آن مراقبت کرد و مواظب بود تا آن تغییر نهادینه شود. وقتی موفقیتی را به‌دست می‌آورید باید بعد از آن مراقب آن موفقیت باشید. شبیه به نهالی است که در زندگی خودتان کاشته‌اید و باید از آن محافظت کنید.

بهای هر تغییری را بپردازید
ممکن است تغییر کردن بها داشته باشد. مثلا فردی که مواد مخدر را ترک می‌کند، جسمش دردهایی را تجربه می‌کند. کسی که اضافه وزن دارد و ورزش را آغاز می‌کند و رژیم تغذیه را رعایت می‌کند، در ابتدای کار ممکن است با دردهای جسمانی روبه‌رو شود.

هر تغییری بهایی دارد. باید بهای آن را بپردازیم. مدتی را در وضعیت اشتباهی بوده‌ایم و اینک برای خلاصی از وضعیت اشتباه باید زمان و انرژی بگذاریم. سعی کنید در ابتدای مسیر تغییر کردن، تصویر روشنی از وضعیت و شرایط پیش رو داشته باشید که با کسری انرژی روبه‌رو نشوید.

یک همراه خوب می‌تواند کمک شایانی برای شما باشد
وقتی می‌خواهید تغییری مثبت در زندگی‌تان ایجاد کنید، همراهی یک دوست، همسر، خانواده و حامی می‌تواند بسیار مفید و موثر باشد. می‌توانید از کمک مشاور نیز استفاده کنید. یک مشاور و راهنمای خوب می‌تواند در تمام لحظات در کنار شما باشد تا احساس تنهایی نکنید.

درنظر داشته باشید که می‌توانید همواره کلید حل مشکلات را در دست بگیرید. کلید حل مشکلات در دستان شما است. و باید بدانیم که فرصت زندگی کوتاه است؛ قدر آن را بدانیم و برای خودمان کاری انجام بدهیم. شعار ما این است که خودت را دوست داشته باش و یکی از نشانه‌های فردی که خودش را دوست دارد آن است که به ایجاد تغییرات مثبت در زندگی خودش توجه نشان می‌دهد.

دعا کردن را فراموش نکنید
برای هر تغییری مثبتی از خداوند کمک بگیرید. خداوند منبع تمام نشدنی انرژی و قدرت است. اگر برای تغییرات مثبت انرژی ندارید، از خداوند انرژی بگیرید. اگر برای تغییرات مثبت تنها هستید، خداوند می‌تواند همراه همیشگی شما باشد و شما تنها نیستید چون خداوندی بزرگ دارید.

خداوند می‌تواند مسیر را راحت‌تر کرده و هر لحظه همراه همیشگی ما باشد. قدرت دعا کردن را فراموش نکنید. می‌توانید به آینده امیدوار باشید.

لینک کوتاه مطلب: http://gozaltabrizim.com/GozaLO3e9v
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + نه =

بالا